Προγράμματα στα οποία συμμετείχε το σχολείο μας.

2020-21

EcoTwinners@C.AMP.LIMATE

Μαζί με τους μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων από την Κροατία, τη Λιθουανία, τη Ρουμανία, την Τουρκία, την Αλβανία και την Πολωνία οι μαθητές του σχολείου μας ετοίμασαν τις εικονικές βαλίτσες τους και πήραν μέρος σε μια οικολογική περιπέτεια με σκοπό να σώσουν τη Γη από την Κλιματική αλλαγή!

The cat in the hat

To etwinning πρόγραμμα The Cat in the Hat συνόδευσε και ενέπνευσε τους μαθητές της Ε’ Δημοτικού κατά τη διάρκεια της τηλεκπαίδευσης Μαρτίου – Απριλίου στο μάθημα των Αγγλικών.

Ελλάδα – Ιταλία – Τουρκία

Teacha's Backpack

Παιχνίδια, εκπλήξεις, γνώσεις, ενθουσιασμό και πολύ αγάπη για τους μαθητές της! Αυτά είναι μόνο μερικά από εκείνα που θα ανακαλύψουν οι μαθητές της Δ΄ Δημοτικού στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα  etwinning Teachas Backpack (Η τσάντα της δασκάλας).  Με συνεργάτες από 10 διαφορετικές χώρες Σουηδία, Πολωνία, Γαλλία, Ρουμανία, Ιταλία, Ρουμανία, Μολδαβία, Ουκρανία, Γεωργία και Ελλάδα!

2021-22

EcoTwinners Set Sail #Skills Lab

Σε αυτό το Etwinning πρόγραμμα το σχολείο μας συνεργάζεται με άλλα 14 σχολεία από την Τουρκία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ιταλία, Ουκρανία και Ελλάδα.

Kindness Begins with Us

Το Etwinning πρόγραμμα Kindness Begins with Us (Η καλοσύνη ξεκίνα από εμάς) βασίζεται στο βιβλίο ‘Kind’ της Alison Green.  Πρόκειται για ένα πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με απώτερο στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές την έννοια της καλοσύνης και της ευγένειας σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής τους.

Imaginary Creatures in Shadows

Οι άνθρωποι πάντα έδειχναν ενδιαφέρον για φανταστικά πλάσματα με υπερφυσικές δυνάμεις.  Η Ενότητα 3 του βιβλίου των Αγγλικών είναι αφιερωμένη σε φανταστικούς ήρωες και μυθικές οντότητες και από εκεί είναι εμπνευσμένο το συγκεκριμένο πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχουν οι μαθητές της ΣΤ1 τάξης μαζί με τους μαθητές από άλλα 7 σχολεία από την Ιταλία, τη Μάλτα, την Τουρκία και την Ελλάδα.

2022-23

Here we are: A project for living on Planet Earth

Το Etwinning πρόγραμμα “Here we are: A project for living on planet Earth”  είναι εμπνευσμένο από το ομότιτλο βιβλίο του Oliver Sheffers και έχει στόχο να βοηθήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες να ανακαλύψουν τις έννοιες της βιωσιμότητας και του ενεργού πολίτη.

Talking EtwinTrees

Το πρόγραμμα αυτό σε συνεργασία με σχολεία  της Τουρκίας, της Ιταλίας, της Πορτογαλίας, της Πολωνία και της Ουκρανίας, εμπλέκει αρμονικά την αγάπη των μαθητών για τη φύση με την πολιτιστική ποικιλία των λαών της Ευρώπης. Ταυτόχρονα οι μαθητές θα ανακαλύψουν τον τρόπο με τον οποίο  τα δέντρα επηρεάζουν την τοπική κουλτούρα, τις παραδόσεις, ακόμη και τη μαγειρική των λαών!

2023-24

3,2,1... Blast off! The SDG heroes are here to help!

Το πρότζεκτ  το οποίο το σχολείο μας σχεδίασε και προσκάλεσε σε συνεργασία εκπαιδευτικούς από όλη την Ευρώπη,  έχει   σκοπό να οδηγήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες σε μια γαλαξιακή περιπέτεια!

Στο πρότζεκτ συμμετέχουν 19 τάξεις από 4 διαφορετικές χώρες: Ελλάδα, Τουρκία, Ιταλία και Ισπανία.

Kaleidoscope of English

Τι είναι το καλειδοσκόπιο και τι σχέση έχει με τα αγγλικά; Αυτές είναι μόνο μερικές από τις ερωτήσεις που κλήθηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ να απαντήσουν το Σεπτέμβριο όταν ξεκίνησε το Etwinning project ‘Kaleidoscope of English’, στο οποίο συμμετέχουν μαζί με μαθητές από την Ισπανία, τη Ρουμανία, την Κροατία, την Πολωνία και την Τουρκία.

Wellbeing Ambassadors

Wellbeing Ambassadors (Οι Πρεσβευτές της Ευημερίας) είναι το πρόγραμμα για την ανάπτυξη της σωματικής, ψυχολογικής και κοινωνικής ευημερίας των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας.  Συμμετέχουν τμήματα της Ε’ και της ΣΤ’.  Οι υπόλοιποι εταίροι του προγράμματος είναι από σχολεία της Ισπανίας, της Γερμανίας, της Ρουμανίας, της Πολωνίας και της Τουρκίας.