Erasmus+ 2023-24

Δημιουργοί του μέλλοντος μας:

Eκπαίδευση και Βιωσιμότητα

Σχετικά Με Το Πρόγραμμα

Δημιουργοί του μέλλοντος μας:  Εκπαίδευση και Βιωσιμότητα

2023-1-EL01-KA122-SCH-000113818

Στο πλαίσιο της έκτακτης ανάγκης για το κλίμα και το περιβάλλον, η εκπαίδευση για τη βιωσιμότητα θα πρέπει να καταστεί τομέας στον οποίο τα σχολεία θα εστιάσουν κατά προτεραιότητα. Οι εκπαιδευτικοί και τα σχολεία θα πρέπει να αισθάνονται σιγουριά όταν διδάσκουν σχετικά με το περιβάλλον και τους 17 στόχους βιώσιμης ανάπτυξης του ΟΗΕ και θα πρέπει να έχουν τις γνώσεις και τις τεχνικές να μπορούν να διερευνήσουν τα σχετικά θέματα με τους μαθητές τους, προσεγγίζοντας τα ποικιλοτρόπως.

Ο αρχικός στόχος αυτού του προγράμματος επικεντρώνεται στην ανάπτυξη δράσεων για την υιοθέτηση βιώσιμων συνηθειών στην καθημερινότητα της σχολικής κοινότητας μέσα και έξω από το σχολείο:

α) με τη δημιουργία καινοτόμων προγραμμάτων που αποσκοπούν στην εξοικείωση των μαθητών με τους 17 στόχους βιώσιμης ανάπτυξης του ΟΗΕ και πιο ειδικά με την προστασία του περιβάλλοντος,

β) με την ενεργό συμμετοχή των μαθητών σε περιβαλλοντικές δράσεις αλλά και σε πρωτοβουλίες που προωθούν τους υπόλοιπους στόχους βιώσιμης ανάπτυξης του ΟΗΕ.,

γ) με την ενσωμάτωση των εννοιών της βιωσιμότητας σε όλα τα μαθήματα όπως ξένες γλώσσες, μαθηματικά, πληροφορική, εργαστήρια δραστηριοτήτων κλπ.

Ένας επιπλέον στόχος του προγράμματος αφορά την ανάπτυξη ψηφιακών δεξιοτήτων τόσο των εκπαιδευτικών όσο και των μαθητών για δημιουργία των παραπάνω καινοτόμων πρότζεκτ. Η καθημερινή αξιοποίηση των υπολογιστών με εργαλεία που υποστηρίζουν τη συνεργατικότητα θα συνδυάσει τη θεωρητική γνώση με την πρακτική και βιωματική μάθηση.

Για την διεξαγωγή του προγράμματος έχουν επιλεχθεί δύο εκπαιδευτικά σεμινάρια από διακεκριμένους φορείς υποδοχής.

Το πρώτο πρόγραμμα με τίτλο Education for Sustainability από το φορέα ITC International στοχεύει στην επιμόρφωση και στην ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών αναφορικά με τους 17 στόχους βιώσιμης ανάπτυξης του ΟΗΕ καθώς επίσης και στην απόκτηση πρακτικών δεξιοτήτων για τη διοργάνωση μαθητοκεντρικών και βιωματικών δραστηριοτήτων που θα προσελκύσουν το ενδιαφέρον των μαθητών.

Η δεύτερη δράση του σχεδίου ‘Agenda 2030: ICT Tools for Sustainable development’ από τον φορέα Europass Teacher Academy στοχεύει στο να έρθουν οι εκπαιδευτικοί σε επαφή με ψηφιακά εργαλεία για συνεργατική μάθηση, στο να μάθουν να δημιουργούν ή να προσαρμόζουν στις ανάγκες των μαθητών τους δραστηριότητες με ψηφιακά εργαλεία που προωθούν τη βιωσιμότητα.

Το πρόγραμμα με τις στοχευμένες του δραστηριότητες θα συμβάλλει σημαντικά στην:

1. Χρήση των νέων τεχνολογιών και των Η/Υ στην καθημερινή διδασκαλία στη τάξη.
  2. Ενημέρωση των εκπαιδευτικών πάνω σε νέες καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας αναφορικά με τους 17 στόχους βιώσιμης ανάπτυξης του ΟΗΕ.
  3. Ενσωμάτωση των εννοιών της βιωσιμότητας σε όλα τα μαθήματα όπως ξένες γλώσσες, μαθηματικά, νεοελληνική γλώσσα, πληροφορική, εργαστήρια δραστηριοτήτων
  4. Ανάπτυξη πρακτικών δραστηριοτήτων μέσα και έξω από το σχολείο που προωθούν τη βιωσιμότητα
  5. Απόκτηση δεξιοτήτων για το σχεδιασμό, τη διαχείριση και την υλοποίηση των ευρωπαϊκών προγραμμάτων στους τομείς της σχολικής εκπαίδευσης.
  6. Επαφή με εκπαιδευτικούς από όλη την Ευρώπη.

Η ομάδα μας

Αγγελική Βορεοπούλου